Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak dalece bank może być dociekliwy

31 maja 2010 | Nieruchomości, budownictwo | gb
Krzysztof Lange, radca prawny
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Krzysztof Lange, radca prawny

Starając się o kredyt na mieszkanie, nie musisz opowiadać się bankowi z tego, jakiej marki samochodem jeździsz lub że masz mieszkanie odziedziczone po babci, działkę po cioci, a żona drogą biżuterię

Rz: Klient stara się o kredyt hipoteczny. Bank pyta go szczegółowo o stan posiadania: ile ma odłożonych pieniędzy, czy oszczędza w funduszach, w akcjach, jakim jeździ samochodem, jakie ma inne nieruchomości etc.

Czy biorąc pod uwagę, że spłata kredytu ma być zabezpieczona na hipotece kredytowanej nieruchomości, bank ma prawo aż tak prześwietlać klienta? Przecież to nie są pytania sprawdzające zdolność kredytową.

Krzysztof Lange: Problem ujęcia zakresu uprawnienia banku do badania zdolności kredytowej jest cały czas przedmiotem kontrowersji. Ustawodawca w sposób lapidarny reguluje tę kwestię w przepisie art. 70 ustawy – Prawo bankowe.

Pod tym pojęciem rozumieć należy zdolność kredytobiorcy do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie. W mojej opinii przepis odnosi się do uprawnienia banku do badania tego, jakimi aktywami płynnymi dysponuje potencjalny kredytobiorca. Chodzi zatem przede wszystkim o ustalenie jego stałych dochodów pochodzących z wynagrodzenia za pracę bądź prowadzenia działalności gospodarczej.

W kręgu zainteresowania banku mieścić się mogą również oszczędności zgromadzone na rachunkach lokat terminowych bądź w funduszach inwestycyjnych. Kwestii zdolności kredytowej nie dotyczą natomiast bezpośrednio informacje o kredytobiorcy dotyczące innych składników majątku, np. samochodu czy nieruchomości. To raczej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8636

Spis treści
Zamów abonament