Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od pakietów medycznych trzeba płacić PIT

04 czerwca 2010 | Gazeta prawa i podatków | Konrad Piłat

Pracownik, któremu firma wykupiła dostęp do badań i wizyt lekarskich, uzyskuje przychód. Płatnik powinien pobrać od niego zaliczkę na podatek dochodowy

Takie są konsekwencje uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 maja 2010 r. (II FPS 1/10). Kończy ona dyskusje na temat zasadności opodatkowania takich świadczeń. Zaczęły się one w 2006 r. Wtedy nastąpiła zmiana podejścia fiskusa do opodatkowania pakietów medycznych.

Wcześniej we wszystkich interpretacjach potwierdzał on, że nie trzeba od nich naliczać podatku, ponieważ opodatkowaniu podlegają tylko rzeczywiście uzyskane świadczenia. Tymczasem płatnik nie jest w stanie ustalić, kto i za ile korzystał z usług.

Argumenty podatników

Problem związany jest z różnymi sposobami interpretacji art. 12 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń.

Przepis ten wskazuje, że chodzi m.in. o: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Korzystne dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8639

Spis treści
Zamów abonament