Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Technika na sportowo

04 czerwca 2010 | First Class | Jarosław Horodecki
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Współczesne samochody sportowe muszą być nie tylko piękne i szybkie, ale także bezpieczne, komfortowe i... przyjazne środowisku. Bez nowoczesnej elektroniki nie dałoby się połączyć tych cech.

Co może mieć wspólnego Mercedes SLS AMG, czyli 571-konne coupé z potężnym, 8-cylindrowym silnikiem, z oszczędnymi ekosamochodami pokroju Volvo C30 DRIVe, które skonstruowano tak, by spalały jak najmniej paliwa? Pozornie niewiele. Wszak porównujemy tu bezkompromisowe, niesamowicie szybkie auto sportowe oraz stonowanego hatchbacka, który 100 km/h osiąga wtedy, gdy strzałka prędkościomierza we wspomnianym SLS AMG przekracza właśnie 250 km/h. A jednak inżynierowie, projektując takie samochody, stają przed bardzo podobnymi dylematami.

Wystarczy wspomnieć o aerodynamice. Sportowy Mercedes SLS AMG, podobnie jak superauta firmowane przez Ferrari, Lamborghini i innych uznanych producentów, musi mieć możliwie opływowe kształty, tak aby powietrze opływało go, tworząc jak najmniejsze opory, ale jednocześnie wytwarzając niezbędną na zakrętach siłę dociskową. W takich samochodach spoilery, dyfuzory i odpowiednio ukształtowane zderzaki nie są więc ozdobą, lecz służą poprawie osiągów.

Nie inaczej jest w zdecydowanie tańszych samochodach produkowanych choćby przez Volkswagena, Škodę, Peugeota, Renault oraz samego Mercedesa. Także we wspomnianym już Volvo C30. Auta szwedzkiego producenta z zielonym logo DRIVe to specyficzne odmiany poszczególnych modeli stworzone po to, by można było nimi oszczędnie podróżować. Opracowujący te wersje inżynierowie musieli spędzić długie godziny w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8639

Spis treści
Zamów abonament