Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Know-how podlega ochronie, ale nie dane z Internetu

09 czerwca 2010 | Dobra firma | Barbara Wawrzyniak

Były pracownik może wykorzystywać w nowej pracy informacje, które pozyskał z ogólnie dostępnych źródeł, np. z prasy. Nie ma takiego prawa, gdy jest to wiedza z poprzedniego zakładu, jeszcze nieupubliczniona

Podczas trwania stosunku pracy pracodawca zwykle jest zadowolony z szybkich postępów podwładnych i przyswajania przez nich nowych umiejętności. Jednak w razie odejścia, zwłaszcza cenionych pracowników, problemem może okazać się nabyta przez nich w tej pracy wiedza. Na ile mogą oni pozwolić sobie na wykorzystywanie w dalszej karierze posiadanych umiejętności?

To zależy od tego, czy mają one charakter tajemnicy przedsiębiorstwa. Przekazanie, ujawnienie lub wykorzystanie cudzych informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa przez byłego pracownika przez okres trzech lat po rozwiązaniu stosunku pracy stanowić może bowiem czyn nieuczciwej konkurencji.

Definicja z ustawy

Tajemnica przedsiębiorstwa została zdefiniowana w art. 11 ust. 4 ustawy z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (DzU nr 153, poz. 1503 ze zm.).

Według tego przepisu stanowią ją nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8643

Spis treści
Zamów abonament