Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pensja urlopowa młodej matki ze starych premii

09 czerwca 2010 | Dobra firma | Jadwiga Sztabińska

Do 21 maja pracownica była na urlopie macierzyńskim, po którym od razu zaczęła wykorzystywać urlop wypoczynkowy. Będzie na nim do końca czerwca (maj – 48 godzin, czerwiec – 168 godzin). Jest zatrudniona w podstawowym systemie czasu pracy na cały etat. Na jej wynagrodzenie składa się: pensja zasadnicza 1500 zł, zmienna premia regulaminowa (od 10 do 30 proc. pensji zasadniczej w zależności od stopnia zrealizowania zadań w danym miesiącu) oraz prowizja w wysokości 1 proc. od obrotu. Otrzymuje ponadto ryczałt za używanie prywatnego samochodu do celów służbowych w wysokości 500 zł. Jak wyliczyć wynagrodzenie urlopowe przysługujące jej za maj i czerwiec?

Gdyby pracownica była wynagradzana wyłącznie składnikami stałymi (pensja zasadnicza i premia w stałej kwocie lub stałej wysokości procentowej), wówczas wystarczyłoby policzyć wynagrodzenie częściowe za maj, a za czerwiec nie byłyby potrzebne żadne przeliczenia.

Te składniki stanowiłyby bowiem pensję urlopową. Wynika to z § 7 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm., dalej rozporządzenie urlopowe).

Jednak sytuacja pracownicy z pytania jest bardziej skomplikowana i wymaga przeprowadzenia kilku rachunków.

Za część miesiąca

Zacznijmy od pensji urlopowej za maj. Musimy ją ustalić w dwóch częściach: ze składników stałych i zmiennych.

Aby wyliczyć tę pierwszą, sięgamy do § 11 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.).

Jego ust. 2 nakazuje bowiem stosowanie zasad określania płacy za przepracowaną (tu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8643

Spis treści
Zamów abonament