Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadgodziny tylko w zgodzie z przepisami

09 czerwca 2010 | Gazeta prawa i podatków | Sylwia Gortyńska
źródło: Rzeczpospolita

Jeśli podwładny wykonuje zadania służbowe w czasie przypadającym poza obowiązującymi go normami, to pracuje w nadgodzinach. Jednak jest to dopuszczalne jedynie w określonych sytuacjach

Pracownik nie może świadczyć pracy non stop. Dlatego przysługuje mu prawo do różnych przerw i odpoczynku. W każdej dobie ma on prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Z kolei w każdym tygodniu ma prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.

Sam czas pracy, czyli czas, w którym podwładny pozostaje do dyspozycji szefa, co do zasady wynosi 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym czterech miesięcy. Stanowi o tym art. 129 § 1 k.p.

Natomiast tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie powinien przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym. Reguluje to art. 131 § 1 k.p. Jednak praca w godzinach nadliczbowych jest generalnie możliwa tylko wyjątkowo. Nie może stać się regułą. Kiedy zatem wolno pracować po godzinach?

Ochrona życia lub zdrowia...

Kodeks pracy pracę w nadgodzinach dopuszcza m.in. w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii. Tak wynika z art. 151 § 1 pkt 1 k.p.

Zatem wykonywanie zadań w nadgodzinach jest możliwe, gdy będą miały miejsce takie zdarzenia, jak powódź, pożar, trzęsienie ziemi, katastrofy ekologiczne, drogowe,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8643

Spis treści
Zamów abonament