Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przerwy krótsze niż 30 dni wlicza się do okresów ubezpieczenia

17 sierpnia 2010 | Gazeta prawa i podatków | Emilia Derucka

10 lipca zatrudniliśmy na podstawie umowy na czas wykonywania określonej pracy pracownika, który ma ukończone 35 lat. Wcześniej pracował na umowę o pracę na czas określony od 11 czerwca do 30 czerwca w innym zakładzie pracy. Przed tym okresem zatrudnienia nigdzie nie był zatrudniony. Pracownik zachorował 15 lipca. Czy nabędzie prawo do wynagrodzenia chorobowego? Czy powinniśmy do okresu ubezpieczenia wliczyć wcześniejszą umowę na czas określony?

Prawo do wynagrodzenia za czas choroby pracownik nabędzie po upływie 30 dni ubezpieczenia. Do okresu wyczekiwania należy wliczyć okres poprzedniego zatrudnienia i obecnie trwającej umowy o pracę, gdyż przerwa między kolejnymi ubezpieczeniami nie przekroczyła 30 dni.

Ponieważ jest to pierwsza choroba w roku kalendarzowym, pracownik od 20 maja nabędzie prawo do wynagrodzenia za czas choroby, tj. po upływie 30 dni podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

Do okresu 33 dni niezdolności do pracy nie wlicza się okresu niezdolności od 15 do 19 lipca 2010 r., tj. okresu przypadającego na okres wyczekiwania. Pracownik, który zachoruje przed upływem 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, tj. przed upływem okresu wyczekiwania, uzyskuje prawo do świadczeń z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8702

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament