Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na galerach

11 września 2010 | Bitwy i wyprawy morskie | Krzysztof Masłoń
Frederick March jako Jan Valjean skazany na galery w amerykańskiej ekranizacji „Nedzników” z 1935 r.
źródło: Archiwum „Mówią wieki”
Frederick March jako Jan Valjean skazany na galery w amerykańskiej ekranizacji „Nedzników” z 1935 r.
Plakat filmu „Nędznicy” z 1935 r.
źródło: Archiwum „Mówią wieki”
Plakat filmu „Nędznicy” z 1935 r.

Ponurą sławą w dziejach marynarki wojennej okryły się galery. Te okręty, których głównym napędem były wiosła, a jedynie pomocniczym żagle, pojawiły się około 1000 roku

Początkowo pojawiły się jedynie we flotach Wenecji i Genui. Z czasem rozrosły się do okrętów długich na 60 metrów, napędzanych 24 – 36 wiosłami w jednym rzędzie z każdej burty z trzema – ośmioma galernikami przy jednym wiośle. Załoga dużych galer liczyła do 500 ludzi; wioślarzami rzadziej bywali najemnicy, częściej zaś skazańcy. W XVII i XVIII w. galery stanowiły jeszcze znaczną część wojennych flot Hiszpanii, Rosji i Szwecji, a najdłużej, bo i w XIX w., wykorzystywano je we Francji jako statki więzienia.

Najsłynniejszym galernikiem w dziejach literatury światowej został Jean Valjean, bohater wielkiej powieści Wiktora Hugo „Nędznicy” (1862). Poznajemy go jako posiadacza żółtego paszportu, w którym wpisane miał: „Jean Valjean, skazaniec zwolniony był dziewiętnaście lat na galerach. Pięć lat za kradzież z włamaniem. Czternaście za czterokrotne usiłowanie ucieczki. Człowiek bardzo niebezpieczny”.

Jego doświadczenia były następujące: „Czerwona kurta, kula u nogi, deska za posłanie, skwar, zimno, praca, loch, razy, podwójne kajdany...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8724

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament