Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Paleta, fortepian i pieniądze

20 sierpnia 1996 | Kultura | JZ

Spory wokół szkolnictwa artystycznego w Polsce

Paleta, fortepian i pieniądze

Od kilku miesięcy trwa dyskusja nad zmianami programu kształcenia artystycznego w Polsce. Sekcja Pracowników Szkół Artystycznych oraz Sekcja Oświaty NSZZ "Solidarność" coraz częściej nie zgadzają się ze sposobem kierowania szkolnictwem artystycznym przez odpowiedzialnych za nie urzędników z Ministerstwa Kultury i Sztuki. Sekretariat Kultury i Środków Przekazu NSZZ "Solidarność" uważa, że sytuacja jest katastrofalna, ministerstwo nie widzi powodu do podnoszenia alarmu. Jednym z punktów sporu jest budżet artystycznych szkół i uczelni. Od trzech lat decyduje o nim MKiS.

-- W planie na rok bieżący uczelnie artystyczne mają 50 proc. potrzebnych środków -- twierdzi prof. Jacek Weiss, przewodniczący Sekretariatu Kultury i Środków Przekazu NSZZ "Solidarność" oraz przewodniczący Komisji Zakładowej "S" w Akademii Muzycznej w Warszawie. -- Od stycznia Akademia ma trudności z opłacaniem podstawowych kosztów bieżących.

-- Całe szkolnictwo ma kłopoty finansowe i trudno, żeby artystyczne było od nich wolne -- odpowiada Adrianna Poniecka-Piekutowska, dyrektor Departamentu Szkół Artystycznych w Ministerstwie Kultury i Sztuki.

Najgorzej opłacani

"W czasie, gdy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 836

Spis treści
Zamów abonament