Prawo jest stanowione dla zapobiegliwych
Prawo jest stanowione dla zapobiegliwych
Postępowania insolwencyjne, czyli takie, które mają na celu uzdrowienie sytuacji ekonomiczno-finansowej dłużnika, zyskały na znaczeniu w warunkach przeobrażeń gospodarczych. Mowa tu oczywiście o postępowaniu układowym, układzie upadłego z wierzycielami oraz bankowym postępowaniu ugodowym (to ostatnie po 18 marca 1996 r. nie może już być wszczynane) .
Istotę postępowania układowego i bankowego postępowania ugodowego przedstawił -- w aspekcie nie tylko prawnym, ale także organizacyjno-technicznym -- Marek Pasławski w artykule "Po trzech latach doświadczeń" ("Rzeczpospolita" z 7 sierpnia 1996 r. ). Większość tez przedstawionych przez autora należy podzielić, trudno jednak zgodzić się z zaprezentowanymi wnioskami i postulatami de lege ferenda. Przejdźmy zatem do rzeczy.
Wniosek I. "Instytucjonalne włączenie banków do toczących się postępowań układowych także w upadłości, jako że art. 4 prawa o postępowaniu układowym (dalej jako: pr. ukł. -- przyp. R. K. ) z mocy prawa wyłącza wierzytelności zabezpieczone zastawem i hipoteką, a banki obecnie korzystają z tych zabezpieczeń".
Przy takim sformułowaniu może powstać wrażenie, że wierzyciele zabezpieczeni rzeczowo nie mogą brać udziału w postępowaniu układowym. Jest to jednak opinia myląca. Owszem, w art. 4 § 1 pkt 5 i 6 pr....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta