Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Członkostwo w OECD

22 sierpnia 1996 | Prawo | ŻS

Przed pierwszym czytaniem

Członkostwo w OECD

Nasze członkostwo w OECD stanie się faktem dopiero wtedy, gdy Sejm i Senat uchwalą ustawę upoważniającą prezydenta RP do ratyfikacji Konwencji o Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, a prezydent ją ratyfikuje. Wówczas Polska będzie mogła złożyć rządowi Republiki Francuskiej, który jest depozytariuszem konwencji, dokument przystąpienia. Pierwsze czytanie ustawy ratyfikacyjnej odbędzie się podczas posiedzenia Sejmu, które rozpoczęło się dzisiaj.

OECD została powołana w 1961 r. Obecnie jej członkami jest 27 najbardziej rozwiniętych państw Europy Zachodniej, Ameryki Północnej i strefy Pacyfiku. W końcu 1995 r. i na początku 1996 r. przyjęto do niej Czechy i Węgry. 27 czerwca 1996 r. Rada OECD podjęła decyzję o przyjęciu Polski.

Konwencja powołująca OECD jest dość lakoniczną umową międzynarodową. W preambule podkreśla się, że siła gospodarcza i koniunktura mają zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia celów Narodów Zjednoczonych, a szeroka współpraca gospodarcza w sposób istotny przyczyni się do pokojowych i harmonijnych stosunków między narodami świata. Przypomina się rosnącą współzależność gospodarek, daje wyraz przekonaniu, że państwa bardziej zaawansowane gospodarczo powinny w miarę swoich możliwości współdziałać przy pomaganiu krajom...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 838

Spis treści
Zamów abonament