Zmiany w ustawie o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym
Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów
Zmiany w ustawie o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym
KERM przyjął wczoraj projekt zmiany ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, którego główne punkty to podniesienie maksymalnej gwarantowanej kwoty depozytu z 3 do 4 tysięcy ECU oraz uniknięcie wypłat przez fundusz z tytułu lokat rozdrobnionych już po ogłoszeniu upadłości banku.
Obecna ustawa zapewnia klientom upadłych banków wypłatę 100 proc. wartości depozytu do równowartości 1 tys. ECU (obecnie ok. 3490 zł) oraz 90 proc. wartości depozytu od tej kwoty do równowartości 3 tys. ECU (obecnie ok. 10 470 zł) . W projekcie zmiany ustawy przewiduje się podniesienie tej górnej granicy do 4 tys. ECU, ale warunkiem jest wcześniejsze zrzeszenie się banków spółdzielczych w bankach regionalnych. Motywacja jest prosta: głównymi klientami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego są deponenci banków spółdzielczych, natomiast największe składki płacą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta