Spór o reformę edukacji
Co zrobiła "Solidarność", co zrobiła koalicja
Spór o reformę edukacji
Anna Paciorek
Spór o reformę edukacji, a także oprzyczyny jej braku i odpowiedzialność za to, trwa. Jerzy Wiatr mówi: od powołania gabinetu Tadeusza Mazowieckiego do rozwiązania Sejmu w 1993 r. upłynęły prawie 4 lata. Jeżeli w ciągu tych 4 lat reforma nie została rozpoczęta, a jedynie przygotowane były prace programowe, to nie jest w moim przekonaniu uzasadnione twierdzenie, że obecna koalicja cokolwiek zahamowała, bo zahamować można jedynie to, co już się toczyło. Nie zgadzałem się i nie zgadzam z poglądem prezesa UW, prof. Balcerowicza, jakoby to koalicja cokolwiek zahamowała.
Minister Wiatr nie zauważa, że w tym czasie przygotowano i uchwalono ustawę o systemie oświaty, dzięki której zalegalizowano iuporządkowano zmiany zachodzące w oświacie po 1989 r. Jeśli chodzi o reformę programową, to była ona przygotowywana przez działające w MEN od 1991 r. biuro pod kierunkiem Stanisława Sławińskiego. Biuro zostało zlikwidowane za rządów koalicji. Sławiński pisze w książce przygotowanej do druku w WSiP: "Otwarty konflikt wybuchł z chwilą objęcia po raz pierwszy stanowiska wiceministra edukacji przez prof. Tadeusza Pilcha. Został on jednak zażegnany dzięki zdecydowanej postawie ówczesnego szefa resortu prof. Andrzeja Stelmachowskiego. (Pilch...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta