Co i dlaczego nie podlega ochronie
Prawo autorskie
Co i dlaczego nie podlega ochronie
Krzysztof Kubala, Włodzimierz Kubala
Jednym z przepisów prawa autorskiego wywołującym wątpliwości, zarówno teoretyczne jak i praktyczne, jest art. 4 dotyczący wyłączeń spod autorskoprawnej ochrony. Inaczej mówiąc, chodzi o to, czy konkretny wytwór procesu twórczego jest dziełem i w związku z tym korzysta z ochrony prawa czy też nie będąc dziełem, jest jej pozbawiony.
Punktem wyjścia do dalszych rozważań jest ustawowa definicja przedmiotu prawa autorskiego (utworu) zawarta w art. 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. nr 24, poz. 83; dalej w skrócie: pr. aut. ), zgodnie z którą przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Ochroną objęty jest utwór od chwili jego ustalenia, chociażby miał postać nie ukończoną.
Obowiązujące przepisy nie posługują się zamkniętym katalogiem utworów, tak jak stara się to czynić np. konwencja berneńska o ochronie dzieł literackich i artystycznych, której akt paryski sporządzony został 24 czerwca 1971 r. Wyliczenie zamieszczone w przepisie art. 1 ust. 2 pr. aut. nie jest więc wyczerpujące, co oznacza, że ochroną objęte...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta