Sądy przywołane do porządku
Po amerykańsku
Sądy przywołane do porządku
Wojciech Sadurski z Ithaki
W amerykańskim systemie rozdzielenia i równoważenia się władzy sądy mogą unieważniać ustawy stanowe i federalne na podstawie niezgodności z konstytucją. Z drugiej strony -- władza ustawodawcza też dysponuje skutecznymi instrumentami ograniczania roli sądów przez odbieranie im -- w drodze ustawowej -- kompetencji w sprawach, co do których konstytucja nie wyraża się jednoznacznie. Zdaniem jednej z największych amerykańskich organizacji pozarządowych, Amerykańskiej Rady Wolności Obywatelskich (AC-LU) , w ostatnim roku Kongres USA posunął się za daleko w naruszaniu prerogatyw sądów, w tym Sądu Najwyższego.
Według ACLU, która niedawno opublikowała na ten temat specjalny raport, Kongres -- odbierając sądom federalnym ich niektóre kompetencje -- stworzył groźbę dla "jednej z podstawowych gwarancji wolności w USA", a mianowicie dla "systemu niezależnych sądów, mających prawo unieważniać wszelkie akty ustawowe i wykonawcze, które są sprzeczne z konstytucyjną Kartą Praw".
Od 1803 r. , kiedy to Sąd Najwyższy uznał, że konstytucja daje mu prawo do unieważniania ustaw, zarówno władza wykonawcza jak i ustawodawcza starały się ograniczyć uprawnienia sądów, stwierdza raport ACLU, ale dopiero w ostatnim roku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta