Formuła zreformowanej waloryzacji
Przed pierwszym czytaniem
Formuła zreformowanej waloryzacji
Jolanta Kroner
Jako dodatkowy punkt włączono do porządku obrad trwającego właśnie posiedzenia Sejmu projekt ustawy o waloryzacji emerytur i rent. Rząd wniósł ją w trybie pilnym, ponieważ obowiązujące przepisy waloryzacyjne, jako epizodyczne, wygasają wraz z końcem bieżącego roku. Istnieje więc uzasadniona potrzeba uchwalenia nowych zasad waloryzacji przed upływem kończącego się roku, by nie zdarzyło się, że zaczną obowiązywać z mocą wsteczną i by nie zaistniała luka w prawie.
Projekt należy do pakietu ustaw przygotowanych w ramach reformy ubezpieczeń społecznych. Zawiera więc formułę podwyższania świadczeń emerytalno-rentowych nie tylko na rok przyszy, lecz również na lata następne.
Głównym założeniem corocznej waloryzacji emerytur i rent według nowej formuły ma być zachowanie co najmniej nie zmienionego poziomu realnej wartości świadczeń. Przyjmuje się więc, że będą one co rok podwyższane nie mniej niż o prognozowany przez GUS wskaźnik wzrostu kosztów utrzymania w gospodarstwach domowych emerytów i rencistów. O skali podwyżki nie będzie więc już decydował wzrost płac w gospodarce, jak to było do 1995 r. , lecz ceny towarów i usług z tzw. koszyka gospodarstw domowych emerytów i rencistów.
Nie cenowa, lecz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta