Status prawny wojsk partnerskich
Przed pierwszym czytaniem
Status prawny wojsk partnerskich
W trakcie trwającego właśnie posiedzenia Sejm rozpatrzy ratyfikację umowy międzynarodowej tworzącej podstawy jednolitego systemu prawnego określającego status sił zbrojnych NATO oraz państw uczestniczących w programie Partnerstwo dla Pokoju podczas pełnienia służby na terytorium obcych państw.
Państwa-członków Traktatu Północnoatlantyckiego wiąże umowa dotyczącą statusu ich sił zbrojnych podczas misji zagranicznych podpisana w Londynie 19 czerwca 1951 r. Jest to tzw. umowa NATO SOFA. Ponad rok temu, 19 czerwca 1995 r. , sporządzono natomiast w Brukseli inną umowę, na podstawie której państwa przyjmujące zaproszenie do udziału w Partnerstwie dla Pokoju -- a więc także Polska -- zobowiążą się stosować większość postanowień NATO SOFA, jakby były członkami sojuszu.
NATO SOFA reguluje zasady wjazdu i wyjazdu z terytorum państw członkowskich sił zbrojnych, jurysdykcji nad żołnierzami, roszczeń cywilnych, zwolnień podatkowych i celnych oraz korzystania z opieki lekarskiej itp.
Zgodnie z miejscowym porządkiem
Zasadą jest (z pewnymi wyjątkami, o czym niżej) , że NATO SOFA nie łamie porządku prawnego państw. Więcej -- zobowiązuje ona siły zbrojne, ich członków, personel cywilny, a także członków rodzin do przestrzegania prawa państwa, w którym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta