Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zapatrzeni w warkocz

04 listopada 1996 | Nauka i Technika | KK

Zapatrzeni w warkocz

Przeleci kometa, machnie ogonem, muśnie warkoczem, a potem uczeni, którym zawróci w głowach, przez długie miesiące opracowują wyniki obserwacji. W kwietniu bieżącego roku kometa Hyakutake niemal otarła się o Ziemię, informowaliśmy obszernie o tym wydarzeniu. A teraz, w tygodniku "Nature", ukazują się fascynujące materiały, których znaczenie trudno przecenić.

Naukowe proroctwo

Matematycy, na podstawie symulacyjnych modeli, sygnalizowali już wcześniej taką ewentualność, ale teraz rzecz potwierdziła się niejako namacalnie: Komety są nosicielami acytylenu, czyli cząsteczek będących, jeśli tak można powiedzieć, składnikami życia. Ujawnienie tej organicznej cząsteczki wewnątrz komety jest dziełem ekipy amerykańsko-francuskiej pracującej w obserwatorium Mauna Kea na Hawajach. Do obserwacji użyto spektrografu (urządzenia rozkładającego światło na czynniki pierwsze) o wysokiej rozdzielczości. Zespół Jet Propulsion Lab pod kierownictwem doktora Timothy Brooke pracował na zlecenie NASA.

Po raz pierwszy w dziejach światowej astronomii wykryto w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 903

Spis treści
Zamów abonament