Przełom w leczeniu paraliżu
Przełom w leczeniu paraliżu
Christopher Reeve, potężnej budowa gwiazdor Hollywood, od prawie półtora roku jest sparaliżowany od szyi w dół. Porusza się wyłącznie na wózku inwalidzkim, ale uważa, że na swe 50. urodziny, czyli za 7 lat, o własnych siłach wstanie i wzniesie toast. Słynny odtwórca roli Supermana nie jest wyjątkiem. Podobne marzenia mają tysiące innych sparaliżowanych ludzi, którym jeszcze niedawno medycyna nie dawała żadnej nadziei na choćby częściowe odzyskanie sprawności. W Polsce co roku tysiące nieszczęśników ulega wypadkowi, z tego kilkuset na trwałe zostaje przykutych do wózka.
Uczeni od kilku lat nieśmiało przyznawali, że już niedługo przynajmniej niektórym ofiarom wypadków będą mogli pomóc. Wciąż nie dają szans na odzyskanie dawnej sprawności, to raczej mało prawdopodobne. Ale stanąć o własnych siłach, zrobić choćby dwa kroki, a tym bardziej samodzielnie ubrać się i zjeść posiłek, to dla niepełnosprawnych już wystarczająca nagroda za lata wyrzeczeń. Taki jest też cel badań naukowych, w których wykorzystywane są najnowsze osiągnięcia medycyny.
Milowy krok neurochirurgii
Przykładem są eksperymenty specjalistów Instytutu Karolinska w Sztokholmie. Uznano je za największe wydarzenie ostatnich lat, mimo że jak na razie przeprowadzono je wyłącznie na zwierzętach. Jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta