A praktycznie: dwa
Teoretycznie bardzo dobrze
A praktycznie: dwa
Rzeki w naszym kraju zanieczyszczone są ponad wszelką miarę, mamy 70 proc. "chorych lasów". Straty w gospodarce z powodu degradacji środowiska szacuje się na 15, a nawet 20 proc. dochodu narodowego.
Wszystko to w konfrontacji z bogactwem sprzętu, technologii i myśli wynalazczej prezentowanymi na tegorocznych międzynarodowych targach POLEKO w Poznaniu niewspółmiernie zgrzyta z otaczającą nas przyrodniczą rzeczywistością, dość szarą jak pierwszy śnieg na warszawskich ulicach. Ktoś nawet powiedział, że gdyby oceniać stopień zatroskania o stan środowiska w naszym kraju na podstawie choćby liczby wystawców w Poznaniu można by sądzić, że jest bardzo dobrze, na piątkę z plusem. Tymczasem "zielona branża" to przede wszystkim producenci, zaś klientów wciąż niewielu. Taka sytuacja tylko pozornie jest optymistyczna. Prezentujemy więc z targowej oferty to, co polskie, względnie tanie i z punktu widzenia techniki warte uwagi.
Wiatrak dla Kowalskiego, ksiądz pomógł, KBN nie chce
Kiedyś dr inż. Zdzisław Ząber konstruował roboty, jeden miał nawet pracować w instalacjach reaktora w Żarnowcu. Z elektrowni jądrowej zrezygnowaliśmy, to i robot okazał się niepotrzebny. Z Krakowa twórca przeniósł się w Nowosądeckie i rozpoczął pracę w Fabryce Urządzeń...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta