Agnelli i sieć władzy we Włoszech
Agnelli i sieć władzy we Włoszech
W 1972 r. odkryto, że Fiat ma własną tajną służbę, szpiegującą wielu z jego ponad 190 tysięcy pracowników. Twierdzono, że operacja inwigilacji obejmuje tworzenie teczek personalnych, przygotowywanych przez specjalnych funkcjonariuszy, w tym przez członków rządowych tajnych służb, zatrudnionych przez Fiata. Rewelacje te zostały ujawnione w wyniku zwolnienia z pracy w sierpniu 1971 r. niejakiego Caterino Ceresy. Ceresa, dawny policjant formacji carabinieri, został zatrudniony przez Fiata z zadaniem szpiegowania kolegów. Był niezadowolony z odszkodowania za zwolnienie i wniósł sprawę do sądu. W ten sposób sędziowie dowiedzieli się o stosowanym przez Fiata systemie śledzenia prywatnego życia i poglądów politycznych wielu pracowników.
Wobec infiltracji fabryk Fiata przez wojowniczych komunistów, a później nawet przez terrorystów, przedsiębiorstwo mogło uzasadnić sprawowanie kontroli nad swoją siłą roboczą. Mogło też argumentować, że niezbędna była weryfikacja pracowników zatrudnionych w programach wojskowych takich jak budowa myśliwca G 91 czy montaż odrzutowca F 104 S. Jednakże zakres i rozmiary tej operacji były niesłychane.
Uznano sprawę za tak zapalną, że poproszono o jej zbadanie sędziego z odległego Neapolu. Ów neapolitański sędzia, Ivan Montone, otwarcie wyjaśnił, dlaczego sprawę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta