Związek z interesu
Rynki finansowe popierają rządy lewicy
Związek z interesu
Anatole Kalesky
Często mówi się, że wpływy rynków finansowych są znacznie większe od prerogatyw rządów. Lewicowi politycy na całym świecie obawiają się "międzynarodowej finansjery" z Zurychu i Wall Street. Wydarzenia z ostatnich lat zdają się jednak sugerować, że lewica znacznie mniej obawia się dziś "wielkiego kapitału" niż do tej pory sądzono.
Przypuszczenia te najlepiej obrazuje zwycięstwo lewicy w kwietniu ub. r. w wyborach parlamentarnych we Włoszech. W Rzymie władzę sprawuje dziś pierwszy rząd pokomunistyczny w Europie Zachodniej, a mimo to reakcje świata biznesu zarówno we Włoszech jak i za granicą były nie tylko spokojne, ale wręcz pozytywne. W pierwszym miesiącu od zwycięstwa lewicy lir umocnił się w stosunku do marki o 10 proc. , giełda w Mediolanie zyskała 12 proc. , zaś długoterminowe stopy procentowe banku centralnego spadły.
Bliższe powiązania między lewicą a rynkami kapitałowymi nie są jednak rzeczą wyjątkową dla Włoch. Giełda na Wall Street wciąż rośnie pod rządami demokraty Billa Clintona. W Wielkiej Brytanii świat biznesu ze spokojem przyjmuje perspektywę utraty przez konserwatystów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta