Ugoda uratowała od upadku
Nadbużańskie Zakłady Przemysłu Skórzanego Polesie
Ugoda uratowała od upadku
Nadbużańskie Zakłady Przemysłu Skórzanego Polesie szukają inwestora, który wyłożyłby określone środki na ich modernizację. Dzięki ugodzie bankowej udało się im wyjść z zadłużenia i ponownie uruchomić własną produkcję. Od dwóch lat fabryka nie przynosi strat.
Nadbużańskie Zakłady Przemysłu Skórzanego Polesie produkują skóry głównie na obuwie, torebki, kufry oraz -- jeśli otrzymają konkretne zamówienia -- także na meble i odzież. Sporą grupę ich odbiorców stanowią garbarnie kupujące surowiec do dalszej obróbki. Fabryka jest producentem tzw. półfabrykatów -- barwi i wykańcza zakonserwowane wilgotne skóry surowe. Jej udział w rynku krajowym dyrekcja ocenia na ok. 8 proc. Najważniejszymi konkurentami są zakłady w: Brzegu, Kempicach i Bierzanowie.
Eksport Polesia nie przekraczał dotychczas 10 proc. Kierownictwo fabryki ma jednak nadzieję, że w najbliższym czasie uda się go zwiększyć do 15-16 proc. W ubiegłym roku fabryka sprzedała dużą partię skór do Niemiec, a w tym otrzymała zamówienia z Włoch. W przyszłości chciałaby wejść też na rynek francuski, białoruski i ukraiński. Kierownictwo fabryki uważa jednak, że eksport skór na rynki zachodnie jest trudny. -- Rynek ten jest bardzo mocno...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta