40 proc. zagrożonych bankructwem
Konsolidacja branży mięsnej
40 proc. zagrożonych bankructwem
O 36 proc. w stosunku do 1995 r. na koniec września ub. r. zmniejszyła się liczba jednostek prawnych w przetwórstwie mięsnym. Jest to, zdaniem analityków z tej branży, pierwszy znaczący spadek liczby firm mięsnych w ciągu ostatnich pięciu lat. Wskazują oni, że bankructwem zagrożonych jest 40 proc. zakładów tego sektora. Udziały rynkowe po upadających przedsiębiorstwach przejmują duże zakłady. Umacniają swoją pozycję poprzez zakup innych firm. Analitycy podkreślają, że 1996 i 1997 r. są początkiem prawdziwej konsolidacji przemysłu mięsnego, z której największe korzyści odniosą zwłaszcza notowane na giełdzie: Farm Food, Sokołów, Pekpol, Indykpol i Drosed. Nad poszerzaniem swoich mocy produkcyjnych w przetwórstwie mięsa w 1996 r. intensywnie pracował również Animex, Rolimpex i Agros.
Odpadają najsłabsze
Polski przemysł przetwórstwa mięsnego jest bardzo rozdrobniony: według GUS, w 1995 r. istniały w nim 264 firmy zatrudniające ponad 50 pracowników. Dziesięć największych spółek, co potwierdził w br. Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, kontroluje zaledwie 18, 5 proc. rynku. Do firm tych zaliczył: Łuków, Pszczynę, Białystok, Koło, Morliny, Sokołów, Czyżew, Farmutil, Constar i Pekpol. Razem z kolejnymi 21...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta