Hansy, Dżesiki i Ahmedy
Młody mężczyzna na filmie jest uderzająco podobny do informatyka z memów – złośliwych rysunków i zdjęć z jednozdaniowym dowcipnym (przynajmniej w intencji) podpisem, masowo tworzonych i krążących w internecie.
Memowy informatyk miewa zwykle sporą nadwagę, nieświeżą cerę, takież włosy, długie i związane w kitkę, wąskie okularki oraz mocno nieprzytomny wzrok. Mężczyzna z nadanego pod koniec grudnia reportażu CNN wygląda kubek w kubek jak on, od pierwowzoru różni go zaledwie tło: informatyk z memów rysowany jest zwykle wśród monitorów i pustych pudełek po pizzy – za nordykiem z nadwagą stoi dwóch szczupłych, spiętych, śniadych bojowców ISIS z pistoletami maszynowymi w rękach; na drugim planie widać minarety podbitego latem przez Państwo Islamskie irackiego Mosulu. Marek Hłasko, jak pamiętamy z „Pięknych dwudziestoletnich", przez całe życie zmagał się z dylematem: „czy to łapsy z filmów wyglądają tak jak ci w życiu, czy odwrotnie" – i podobna wątpliwość nasuwa się także tutaj.
„Bojowiec ISIS", sądząc z karnacji, przybyły do Mosulu z któregoś z hanzeatyckich miast, jest aż ostentacyjny w swojej niechlujności i „zachodniości", nieprzystającej do otoczenia. Można by się w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta