Słucham wszystkich, decyduję samodzielnie
Słucham wszystkich, decyduję samodzielnie
Słucham wszystkich, decyduję samodzielnie
Dokończenie 1
Uważał on, że służby te można budować na z gliszczach. Oczywiście, można zlikwidować wszystko i przyjąć opcję zerową, tyle tylko, że przez co najmniej pięć lat państwo byłoby zupełnie odkryte. Należy się zastanowić, czy możemy sobie na to pozwolić. Ja osobiście uważałem i uważam, że państwo, w którym zachodzą przemiany demokratyczne, jak nigdy dotąd potrzebuje osłony zewnętrznej. Pomijam już wewnętrzną, bo do tej są jeszcze inne służby. UOP, a zwłaszcza wywiad, działa w sferze polityki zagranicznej państwa, a dokładniej na jej rzecz. Wojna w Jugosławii, zmiana granic w Europie, problem rozpadu ZSRR, nasze "przymiarki" do struktur europejskich powodują, że nasz kraj potrzebuje dobrej informacji, nie tylko oficjalnej.
Czy po weryfikacji i "aferze teczkowej" polski wywiad jest w stanie to robić?
Oczywiście nie jest tak skuteczny, jak mógłby być. Po okresie działalności ministra Macierewicza wielu naszych partnerów zachodnich odsuwało się od nas. Ostrzegali, że powinniśmy chronić pewne struktury.
Na ile udało się odbudować dawną sprawność służb specjalnych?
Jesteśmy mniej więcej w połowie drogi. Do 1989 r. w SB pracowało 24 tys. ludzi. UOP liczy niewiele ponad 5 tys. Tymczasem stanęły przed...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta