Tomografia matki Ziemi
Tomografia matki Ziemi
Rozmowa z dr. inż. Jackiem Gawronem, dyrektorem ds. rozwoju w Landmark Graphies Corporation z Houston
Landmark kojarzy się przede wszystkim z superkomputerami i systemami graficznymi do poszukiwania i rozpoznawania ropy i gazu. Jakie interesy w Polsce zamierza prowadzić pana firma?
Od około trzech lat mamy dobre kontakty z "Geofizyką" w Toruniu. Nie chciałbym mówić za wcześnie, ale być może podpiszemy z tym przedsiębiorstwem umowę o współpracy naukowo-technicznej lub też założymy tam swoje przedstawicielstwo. Mamy 25 biur w różnych częściach świata, tam gdzie jest największe wydobycie ropy i gazu. Nasza firma w ub. r. miała obroty prawie 100 mln dol. Jesteśmy obecni na giełdzie w Nowym Jorku. Co do produkcji, to tak jak pani powiedziała, opracowujemy systemy komputerowe do skuteczniejszego rozpoznawania geologii złóż. Tworzymy, mówiąc obrazowo, portret ekologiczno-geologiczny świata. Stacje graficzne przedstawiają strukturę złóż ropy, gazu, ale i innych bogactw w przekroju, tak jak one występują pod ziemią.
Technikę tę można porównać do tomografii komputerowej wykorzystywanej w medycynie.
Skąd znajmość z toruńską...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta