Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polscy stypendyści Fulbrighta

15 grudnia 1993 | Nauka i Technika | TB

Polscy stypendyści Fulbrighta

Rozmowa z prof. Uniwersytetu Łódzkiego Wojciechem J. Katnerem, prezesem Polskiego Stowarzyszenia Stypendystów Fulbrighta, wiceprezesem Najwyższej Izby Kontroli

Przewodniczy pan powstałemu niedawno Polskiemu Stowarzyszeniu Stypendystów Fulbrighta. Co to jest za organizacja?

Zaprosiliśmy do niej ludzi, którzy uczestniczyli w programie międzynarodowej wymiany w dziedzinie nauki, kultury i oświaty. Powołał go Kongres Stanów Zjednoczonych w 1946 roku na propozycję ówczesnego przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Senatu, senatora z Partii Demokratycznej Williama Fulbrighta. Polscy stypendyści zaczęli korzystać z tego programu dopiero z końcem lat 50. Pierwszym był prof. Lydyhra -- anglista z Uniwersytetu Warszawskiego. W ciągu kilkudziesięciu lat w programie Fulbrighta uczestniczyło prawie 1000 Polaków. Równocześnie też spore grono stypendystów amerykańskich przebywało w Polsce. Obecnie w naszych uczelniach jest kilkudziesięciu Amerykanów, na różnego rodzaju studiach.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 141

Spis treści
Zamów abonament