Zakupy bez VAT?
OBROT Z ZAGRANICň
Niespójność przepisów celnych i podatkowych
Zakupy bez VAT?
MAREK PERKOWSKI, LESZEK GAJDA
Analizując przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy -- Prawo celne, można napotkać wiele mniejszych lub większych niespójności. Niektóre z nich powodują jedynie utrudnienia natury formalnej, podczas gdy inne mogą rodzić skutki o wiele poważniejsze.
Jednym z przykładów tego typu niespójności jest przepis ustawy o VAT (Dz. U. z 1993 r. nr 11, poz. 50 z późn. zm. ), dający możliwość uzyskania zwolnienia z tego podatku dla sprowadzanych z zagranicy towarów korzystających ze zwolnienia z cła na podstawie art. 20 ust. 1 prawa celnego (Dz. U. z 1994 r. nr 71, poz. 312 z późn. zm. ). Mowa tu o imporcie towarów przy wykorzystaniu procedury tzw. powrotnego przywozu poza obrotem czasowym. Towary będące przedmiotem tego przywozu, które uzyskają zwolnienie od cła, są jednocześnie zwolnione od VAT na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy VAT.
Tożsamość towaru
Art. 20 ust. 1 prawa celnego brzmi: "Powrotny wywóz towaru za granicę jest wolny od pozwolenia wymaganego zgodnie z art. 7, a powrotny przywóz towaru do kraju jest wolny od takiego pozwolenia i od cła, jeżeli tożsamość towaru została ustalona w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta