Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe przepisy, nowe kłopoty

20 marca 1997 | Prawo | JN

PROCEDURA CYWILNA

Doręczanie i uzasadnianie postanowień przez sąd drugiejinstancji

Nowe przepisy, nowe kłopoty

J ERZY P. NAWORSKI

Jednym z celów ubiegłorocznejnowelizacjikodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. z 1996 r. nr 43, poz. 189) byłousprawnienie postępowania sądowego. Miały temu służyć zmienione przepisy normujące doręczenia pism sądowych, zwłaszcza w odniesieniu do podmiotów wpisanych do rejestru sądowego. Niestety, nowe unormowania budzą wątpliwości.

Kodeks postępowania cywilnego normuje dwa sposoby doręczenia pism sądowych oraz pism procesowych składanych do sądu: właściwe -- do rąk adresata,zastępcze -- do rąk innych niż adresat osób.

Dla podmiotów gospodarczych istotne jest, czy strona ustanowiła pełnomocnika procesowego lub osobę upoważnioną do odbioru pism sądowych. W tych bowiem wypadkach, z wyjątkiem Skarbu Państwa, doręczenia należy dokonać zawsze tym osobom (art. 133 § 3 k. p. c. ). Dalsze wywody będą dotyczyły sytuacji, w której strona nie ustanowiła pełnomocnika procesowego ani osoby upoważnionej do odbioru pism sądowych.

Przed nowelizacją

Jeżeli stroną jest osoba fizyczna, doręczenia dokonuje się jej osobiście (lub jej przedstawicielowi ustawowemu, jeżeli nie ma zdolności procesowej) , a w odniesieniu do osoby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1027

Spis treści
Zamów abonament