Kosztowna prywatyzacja ryzyka starości
Reforma emerytur
Kosztowna prywatyzacja ryzyka starości
RYS. MICHAł KORSUN
JAN JOŃCZYK
W Biurze Pełnomocnika Rządu ds. Reformy Zabezpieczenia Społecznego powstał projekt reformy "Bezpieczeństwo dzięki różnorodności" (dalej: BDR) - rezultat wysiłku kilkuosobowego zespołu (dalej: autorzy). Ogólne założenia i niektóre aspekty projektu były już relacjonowane w środkach przekazu, ale ponieważ przedstawiano na ogół to, co w każdej zręcznej ofercie podaje się wielkimi literami, warto przyjrzeć się także temu, co zawarte jest w części "drobnego druku", oraz dokonać oceny koncepcji.
Jest oczywiste, że system emerytalno-rentowy wymaga głębokiej reformy, ale takiej, która w stosunkowo krótkim czasie pozwoli na obniżenie składki (pozapłacowego kosztu pracy/produkcji), a jednocześnie urzeczywistni lepiej niż dotychczas zasady sprawiedliwości społecznej w ich konstytucyjnym rozumieniu. Czy ten główny cel uwzględniono w BDR?
Czego dotyczy BDR
Przede wszystkim BDR nie dotyczy reformy całego systemu emerytalno-rentowego, lecz tylko jego emerytalnej części, i do tego jedynie w tzw. systemie pracowniczym i pochodnych. W finansowym wyrazie BDR dotyczy zatem około 53 proc. wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) (24 punktów procentowych składki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta