Kiedy pierwszy urlop
Kiedy pierwszy urlop
Jaka jest różnica między dotychczasowymi i nowymi zasadami nabywania prawa do pierwszego urlopu wypoczynkowego- pyta pracownica działu personalnego.
Przepisy znowelizowanego działu VII kodeksu pracy dotyczące urlopu wypoczynkowego w brzmieniu ustalonym w ustawie z 2 lutego 1996 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. nr 24, poz. 110) weszły w życie 1 stycznia br.
Do końca 1996 r. prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego pracownik nabywał z upływem roku pracy. Do okresu, od którego zależało nabycie prawa do tego urlopu, wliczało się wcześniejsze okresy zatrudnienia na zasadach określonych w art. 156 k.p. Chodzi o zatrudnienie zakończone w inny sposób niż dyscyplinarne zwolnienie, porzucenie pracy czy za wypowiedzeniem i pod warunkiem, że przerwa między rozwiązaniem poprzedniej umowy a nawiązaniem następnej nie była dłuższa niż trzy miesiące. Przykładowo, ktoś podjął pierwszą w życiu pracę zawodową 1 marca 1995 r. i pracował do końca czerwca tego roku, rozwiązując umowę w drodze porozumienia stron. Następną pracę podjął 1 października 1995 r., a więc bez przerwy w zatrudnieniu dłuższej niż trzy miesiące. Po przepracowaniu pięciu miesięcy (czyli 28 lutego 1996 r.) zakład rozwiązał umowę o pracę za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta