Bogaci pod ziemią
Bogaci pod ziemią
Rozmowa z Michałem Wilczyńskim, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, głównym geologiem kraju
Jesteśmy krajem surowcowym, jednym z największych producentów miedzi na świecie. W pierwszej dziesiątce mieścimy się w produkcji cynku i srebra. Zajmujemy trzecie miejsce w eksporcie siarki. Wydobywamy surowce skalne. .. O węglu kamiennym nie ma co wspominać, o tym wiadomo. Jakie jeszcze bogactwa mamy w naszej ziemi, a dotąd nie skubnęliśmy?
Posiadamy złoża wolframu, miedzi, nawet złota w rejonie pomiędzy Zawierciem a Olkuszem. Leżą one poniżej złóż cynku i ołowiu w starszych skałach, wprawdzie niezbyt głęboko, ale tam mamy do czynienia ze skomplikowaną budową geologiczną. Intensywne badania zostały przerwane z braku środków inwestycyjnych. Jeden z najciekawszych rejonów mineralizacji wolframowo-miedziowej znajduje się pod centrum Zawiercia. Część tego obszaru leży bezpośrednio pod Ojcowskim Parkiem Narodowym, co wyklucza, przy obecnych technikach górniczych, możliwość eksploatacji tych złóż. Podobnie bardzo konfliktogenny dla środowiska jest obszar na połnóc od Suwałk, gdzie znajdują się rudy tytano-wanadowo-magnetytowe. Obszar ten prawie dokładnie pokrywa się z Suwalskim Parkiem Krajobrazowym.
Jaka jest perspektywa dla tych złóż?...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta