Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przywileje nie dla wszystkich

29 grudnia 1993 | Ekonomia | WM

Niebo zostało uchylone

Przywileje nie dla wszystkich

Przewoźnicy lotniczy krajów Wspólnoty Europejskiej od 1 stycznia 1994 r. mogą korzystać z przywileju otwartego (nad nimi) nieba. Zdaniem eksperta z dziedziny międzynarodowego prawa lotniczego dr. hab. Marka Żylicza nie wszyscy przewoźnicy "12" jednakowo cieszą się z nastania tej wolności.

Słabsi i w gorszej kondycji m. in. Air France, Alitalia czy przewoźnik portugalski TAP z niepokojem obserwują, co z tego dla nich wyniknie. Polska przygotowuje się do stowarzyszenia z WE. Władze lotnictwa cywilnego zamierzają teraz przyglądać się i analizować funkcjonowanie poszczególnych przewoźników lotniczych w nowych warunkach.

Każdy robi co chce

M. Żylicz przypomniał, że aktualnie ciągle obowiązuje zasada prawa międzynarodowego, na mocy której każde państwo z racji swojej suwerenności w przestrzeni powietrznej może zakazać, zezwolić albo określać warunki dopuszczenia do lotów międzynarodowych. W niektórych państwach: USA, Australii, Nowej Zelandii -- za zgodą wymienionych państw --niebo zostało otwarte dla wewnętrznych lotów w obszarze tych krajów, najczęściej wyłącznie dla własnych przewoźników.

Tak więc i w następnym roku "otwarte niebo" nie stanie się zasadą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 152

Zamów abonament