Konkordat jako gwarancja
Konkordat jako gwarancja
Początek dyskusji nad ratyfikacją konkordatu ponownie ożywia spór o kształt stosunków państwo -- Kościół w III Rzeczypospolitej. Spór, który do dziś nie znalazł rozstrzygnięć w postaci zapisów konstytucyjnych czy szanowanych powszechnie zasad współpracy między dwiema instytucjami. Wynegocjowany przez Stolicę Apostolską i rząd konkordat może dziś spełniać rolę gwarancji wolności religijnej i fundamentu stosunków między Kościołem i państwem.
Zapisana w konkordacie zasada niezależności i autonomii stanowi podstawę wzajemnych stosunków usuwającą jednocześnie znane z historii przypadki państwowego nadzoru nad Kościołem, jak i bezpośredniego uczestnictwa hierarchii w decyzjach państwowych. W konkordacie państwo gwarantuje swobodę obsadzania stanowisk kościelnych, wolność kultu. Zasada ta uzupełniona jest zapisem pozytywnym o współpracy obu instytucji dla dobra wspólnego i dobra konkretnych osób. Taki sens mają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta