Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koniec epoki

01 stycznia 1994 | Świat | TS

Finlandia przed drugą turą wyborów prezydenckich

Koniec epoki

W Finlandii zamknięty zostaje okres, w którym fińskie życie polityczne toczyło się w głębokim cieniu Urho Kekkonena. I Martti Ahtisaari, i pani Elisabeth Rehn to ludzie nowi, którzy za czasów Kekkonena nie angażowali się w politykę.

Na tak wielkie zmiany składają się oczywiście różne czynniki. Kwestią o zasadniczym znaczeniu jest jednak z pewnością koniec zimnej wojny i rozpad Związku Radzieckiego. Respektowanie wymogów bezpieczeństwa ZSRR było podstawą polityki zagranicznej Finlandii, a to przez całe 26 lat swej prezydentury (1956-82) gwarantował Kekkonen. Ta linia, zwana linią Paasikivi-Kekkonena (Juha Paasikivi był jej twórcą i pierwszym powojennym prezydentem) , obowiązywała również po jego odejściu. Dziś już Finowie

nie muszą liczyć się z preferencjami Rosji.

Nie ma potrzeby szukania takiego szefa państwa, który mógłby zapewnić Finlandii największą przychylność wielkiego sąsiada.

Nowy prezydent nie będzie już zapewne porównywany z Kekkonenem -- na co Mauno Koivisto, prezydent od 1982 roku, narażony był nieustannie. Kekkonen nawet po śmierci pozostał dla Finów symbolem i stałym punktem odniesienia. W pamięci Finów postać wieloletniego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 155

Zamów abonament