Oficer skazany za znieważenie armii
Swoboda wypowiedzi
Oficer skazany za znieważenie armii
Zasada swobody wypowiedzi ma zastosowanie do żołnierzy tak jak do wszystkich innych osób. Państwa mogą jednak wprowadzić ograniczenia tej swobody w razie rzeczywistego zagrożenia dyscypliny wojskowej. Nie mogą jednak posługiwać się nimi w celu utrudnienia wyrażenia opinii, nawet takich, które są przeciwne armii jako instytucji.
Panayiotis Grigoriades służył jako oficer rezerwy -- rekrut w armii greckiej. Z powodu ujawnienia nadużyć dokonanych na szkodę rekrutów wszedł w konflikt z kadrą dowódczą. Został ukarany dyscyplinarnie, w wyniku czego przedłużono mu służbę. Grigoriades odmówił. 6 maja 1989 r. uznano go więc za dezertera i wszczęto sprawę karną. Dwa dni później oficer dowodzący jednostką otrzymał list, w którym Panayiotis wyjaśnił swoje stanowisko. Napisał, że armia stoi w opozycji do człowieka i społeczeństwa oraz nazwał ją aparatem kryminalnym i terrorystycznym, który -- tworząc atmosferę zastraszenia i redukując do zera walory duchowe radykalnej młodzieży -- wyraźnie dąży do zmiany ludzi w części aparatu dominacji rujnującego ludzką naturę itd.
Proces odbył się 27 czerwca 1989 r. przed Stałym Sądem Wojskowym w Ioanina. Grigoriades, uznany za winnego dezercji i znieważenia armii, został skazany na rok i dziesięć miesięcy więzienia. We wrześniu 1989 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta