Dostęp do teczek organów bezpieczeństwa
Prezydencka i rządowa wizja polskiego Instytutu Gaucka
Dostęp do teczek organów bezpieczeństwa
Podczas najbliższego posiedzenia Sejm rozpatrzy dwa projekty ustaw -- prezydencki i rządowy -- które mają zapewnić obywatelom dostęp do dokumentacji na ich temat, wytworzonej i zebranej przez organa bezpieczeństwa PRL.
Osobom, których dobro i prawo kierowania własnym życiem zostały naruszone przez tajne działania instytucji państwowych, należy zapewnić dostęp do całej wiedzy o ich losach -- przekonują autorzy projektu rządowego. Żadna tajemnica nie może chronić państwowych działań o podłożu politycznym skierowanych przeciwko własnym obywatelom.
Projekt prezydencki zakłada, że funkcję taką spełni Archiwum Obywatelskie działające w strukturach archiwów państwowych. Według rządu udostępnianiem tych danych powinien się zająć Instytut Pamięci Narodowej, potężna i rozbudowana instytucja, wktórej gestii byłoby także ściganie niektórych przestępstw.
INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ
(projekt rządowy) Projektowana ustawa (pełny tytuł: o Instytucie Pamięci Narodowej) ma uregulować przede wszystkim dwie kwestie. Pierwsza to ewidencjonowanie, udostępnianie, zarządzanie i korzystanie z dokumentów organów bezpieczeństwa powstałych między 22 lipca 1944 r. a 31 grudnia 1989 r. oraz organów bezpieczeństwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta