Ryzykowny biznes
Jak budują inni
Ryzykowny biznes
Aby zbudować park rozrywki, trzeba mieć pieniądze, kredyty bankowe, doświadczenie w branży, a wcześniej przeprowadzić szczegółowe badania rynku. Łącznie z określeniem skłonności do zabawy okolicznych mieszkańców -- uczy zachodnie doświadczenie.
W USA budowanych jest obecnie sześć wielkich parków rozrywki. Kosztem prawie 2 mld dolarów rozbudowywany jest Walt Disney World na Florydzie, milion został zainwestowany w hollywoodzki park tematyczny Universal Studios w Los Angeles, za 130 mln Lego buduje w południowej Kalifornii Legoland. Ale już nowy park rozrywki Visionland w stanie Alabama jest wznoszony wyłącznie za pieniądze jedenastu okolicznych miast, które wypuściły obligacje na 80 mln dolarów.
Zebranie kapitału inwestycyjnego dla zbudowania parku rozrywki trwa w USA przeciętnie sześć lat. Banki bardzo niechętnie udzielają kredytów na podobne inwestycje, wobec czego regułą jest, że inicjator budowy musi sam wyłożyć co najmniej 20 procent kapitału i dać innym inwestorom pod zastaw teren, na którym zbudowany ma być park.
Ciułanie milionów
Kolebkę jazzu -- Nowy Orlean odwiedza rocznie 12 milionów turystów. Przedsiębiorczy Tom Winingder już w roku 1990 wystąpił z propozycją zbudowania Jazzlandu na 40-hektarowym terenie położonym 18...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta