Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Król i kastrat

30 marca 1998 | Kultura | JS

PRAPREMIERA

Farinelli raz jeszcze

Król i kastrat

Od kilku lat przeżywamy swoistą modę na kontratenorów, a co za tym idzie także ina opery barokowe. Stąd też coraz częściej goszczą w teatrach i coraz liczniej wydawane są na płytach dzieła od dziesiątków lat nie grywane. Partie przeznaczone dla kastratów na powrót śpiewają mężczyźni - tym razem jednak są to właśnie kontratenorzy.

Ta moda to nie tylko prosty powrót do przeszłości. Również współcześni twórcy interesują się tym okresem i rolą, jaką w nim odgrywali kastraci. Rzecz jednak charakterystyczna, niechętnie do tematu wracają we Włoszech, skąd wywodzili się kastraci. Tam nadal najmniej wiadomo o dziesiątkach tysięcy dzieci poddawanych barbarzyńskiemu zabiegowi. Włochy wstydzą się tego faktu i dlatego skrzętnie go przemilczają.

Życie

W innych krajach powstało kilka powieści opisujących życie i działalność kastratów, powstał również słynny film Gerarda Corbiaua "Farinelli". Bo też Farinelli, a właściwie Carlo Broschi, jego życie i jego sztuka, tę modę wywołał. Nie bez powodu mówiło się, nie tylko za jego życia, że jest jeden Bóg i jeden Farinelli.

Carlo Broschi urodził się 24 stycznia 1705 roku w Andrii we Włoszech. Jego ojciec - królewski guwerner - pod koniec...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1348

Spis treści
Zamów abonament