Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ekonomia samotności

14 kwietnia 1998 | Ekonomia | RD

Ekonomia samotności

ROBERT D. PUTNAM

W najbardziej uprzemysłowionych krajach w ciągu ostatnich 25 lat wyborcy wycofali się z polityki. Nigdzie nie jest to bardziej widoczne niż w Stanach Zjednoczonych. W edług sondaży przeprowadzonych w latach 50. i 60. , 75 proc. Amerykanów wierzyło, że ich rząd przez większość czasu rządzi dobrze. Dzisiaj uważa tak tylko 20 proc. Dodajmy do tego niską frekwencję wyborczą i na wiecach politycznych, a otrzymamy problem niepokojący polityków i politologów.

To daleko idące uwolnienie się od polityki jest jednak oznaką głębszego oziębienia stosunków społecznych. Mówiąc wprost, wielu obywateli uwolniło się nie tylko od polityki, ale i od innych niepolitycznych sfer życia społeczności. Organizacje, wokół których 25-30 lat temu ogniskowało się życie społeczności -- kościoły, amerykański Czerwony Krzyż, czy związki zawodowe -- straciły przez lata 60 proc. swoich aktywnych członków i wolontariuszy. Jeszcze bardziej złowieszcze są wyniki badań, które pokazują, że Amerykanie dzisiaj w ogóle mniej rozmawiają z innymi ludźmi, a liczba osób, które nigdy nie spotykają się ze swoimi sąsiadami, uległa podwojeniu....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1360

Spis treści
Zamów abonament