Informacje
LISTY
Informacje
Komu przeszkadza krzyż w Oświęcimiu
W założonym w Oświęcimiu obozie koncentracyjnym, tzw. Auschwitz I, od 1940 do końca 1942 roku ginęli masowo prawie wyłącznie Polacy. Wmiejscu rozstrzeliwania Polaków podczas wizyty papieża postawiono krzyż. Masowe mordowanie Żydów odbywało się w 1943 i 1944 roku w oddalonym od obozu Auschwitz I obozie w Brzezince, tzw. Auschwitz II. Nie tylko Żydzi ginęli w Oświęcimiu. Jest to cmentarz przedstawicieli wielu narodów i różnych wyznań, podobnie jak inne miejsca na okupowanych terenach Polski wybrane przez hitlerowców dla dokonywania zbrodni ludobójstwa.
Jak każdy Polak, straciłem w czasie wojny wielu członków rodziny, wielu przyjaciół w Oświęcimiu i innych obozach koncentracyjnych niemieckich i rosyjskich. Gdyby w Oświęcimiu zginął tylko jeden chrześcijanin, na przykład ojciec Maksymilian Kolbe, miałby on prawo do krzyża w tym miejscu. A zginęło ich tam tysiące. Ci, co pozostali, mają obowiązek pamiętania o nich i otaczania należytym szacunkiem miejsca i ch śmierci.
Człowiek wierzący nie może nie protestować, gdy religia jest wykorzystywana do jakichkolwiek ubocznych celów. Religia nie może być podporządkowywana interesom jednej grupy, rasy czy narodowości, bo Bóg chce zbawienia wszystkich ludzi. Każdy człowiek ma prawo i obowiązek szukania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta