Wątpliwości w sprawie nie
Ostrożność we wszelkich poczynaniach w dziedzinie ortografii sugeruje doświadczenie, i to zarówno polskie, jak i obce
Wątpliwości w sprawie nie
ZYGMUNT SALONI
Dnia 9 września 1996 roku Prezydium Polskiej Akademii Nauk powołało do życia Radę Języka Polskiego. Ukonstytuowała się ona na swym pierwszym posiedzeniu 10 grudnia 1996 roku. Do jej zadań -- jak dowiadujemy się z jej pierwszego komunikatu -- należy między innymi "wypowiadanie się w sprawie przypisów ortograficznych i interpunkcyjnych".
Sformułowanie to można z pewnością interpretować różnie.
Po roku istnienia Rada Języka Polskiego 13 grudnia 1997 roku "zdecydowała": "nie z imiesłowem będziemy pisać łącznie, niezależnie od tego, czy ma on znaczenie przymiotnikowe, czy czasownikowe". O zmianie dowiedzieliśmy się ze środków masowego przekazu: wywiadów radiowych z członkami Rady i notatek prasowych. Zakładam, że są prawdziwe, ponieważ przewodniczący Rady, prof. dr Walery Pisarek ich nie zdementował. Dla mnie to informacja bardzo ważna, jako że jestem -- wraz z K. Szafranem i T. Wróblewską -- autorem wydanego przez PWN "Ortograficznego słownika ucznia".
Nasz zespół autorski musi przyjąć do wiadomości uchwały czy postulaty Rady iwyciągnąć z nich wnioski w następnych wydaniach. Tymczasem nie wiadomo, co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta