Tak -- dla uproszczonych procedur, nie -- dla osłabienia gwarancji procesowych
Reforma sądownictwa
Tak -- dla uproszczonych procedur, nie -- dla osłabienia gwarancji procesowych
ANDRZEJ ZIELIńSKI
Przyszłe sądy grodzkie niewątpliwie usprawnią funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, nie może to się jednak stać kosztem osłabienia gwarancji procesowych.
Trafna jest idea reformy sądownictwa ("Rzeczpospolita" z 9 kwietnia) w części dotyczącej usprawnienia funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości i jego przystosowania do potrzeb społecznych. Słuszny jest zamiar powołania sądów okręgowych zamiast wojewódzkich zprzyczyn przekonująco uzasadnionych.
Rozwody do rejonowych
Powszechnie wiadomo, że sądy wojewódzkie od wielu lat mają zadyszkę z powodu nawału spraw. Jedną z istotnych tego przyczyn było przekazanie w 1990 r. do właściwości sądów wojewódzkich spraw o rozwód z jednoczesnym odebraniem ich rozpoznawania wyspecjalizowanym wydziałom rodzinnym sądów rejonowych.
Przyjęto trafnie, że sądów okręgowych będzie mniej niż wojewódzkich. Pozostawienie jednak status quo spowoduje totalną zapaść sądów okręgowych w sprawach cywilnych.
Należy zatem -- nie czekając na reformę wymiaru sprawiedliwości -- jak najszybciej znowelizować przepis art. 17 pkt 1 kodeksu postępowania cywilnego przez wyłączenie spod kognicji sądów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta