Gra o wszystko
Gra o wszystko
JĘDRZEJ BIELECKI Z BRUKSELI
Zawiązanie unii gospodarczej i walutowej (EMU) zostanie uznane za jedno z czterech głównych wydarzeń w historii Europy XX wieku obok I i II wojny światowej oraz upadku komunizmu w 1989 r. - twierdzi już dziś większość historyków i ekonomistów. Czy uruchomi to ciąg zdarzeń, który doprowadzi do federacyjnego państwa europejskiego, trudno na razie ocenić.
Sukces euro stał się warunkiem przyjęcia Polski i jej sąsiadów do Unii Europejskiej. Ale jednocześnie faktem jest, że to perspektywa poszerzenia Unii Europejskiej na wschód była jedną z głównych przyczyn podjęcia decyzji o zawiązaniu unii walutowej. Autorem pomysłu powołania wspólnej waluty jest Francois Mitterrand, który chciał w ten sposób związać zjednoczone Niemcy z Europą Zachodnią i odwieść republikę federalną od zdominowania wschodniej części kontynentu. Pomysł wyszedł też od niemieckiego kanclerza Helmuta Kohla, który obawiał się, że poszerzona o kraje postkomunistyczne Europa nigdy już nie stanie się konfederacją o silnej osobowości politycznej. Ambicje obu przywódców konsekwentnie wspierał Jacques Delors, przewodniczący Komisji Europejskiej (KE) z pierwszej połowy lat...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta