O zbrodniach i przestępczościzorganizowanej
POLEMIKI
Nowy kodeks karny
O zbrodniach i przestępczościzorganizowanej
KRYSTYNA DASZKIEWICZ
W artykule opublikowanym w "Rzeczpospolitej" z 19 lutego 1998 r. informowałam o tych przepisach nowego kodeksukarnego (dalej: n. k. k. ), które nadmiernie liberalizują odpowiedzialność karną za najpoważniejsze przestępstwa, a w szczególności zbrodnie, także te, które łączą się ściśle z działalnością zorganizowanych grup przestępczych. Objęcie ich daleko idącą liberalizacją czyni z n. k. k. "kodeks zachwianej równowagi" między ochroną interesów sprawców przestępstw i ich ofiar. Zaprotestował przeciwko temu Włodzimierz Wróbel ("Rz" z 19 marca 1998 r. ). Zastosowana przez niego metoda polemiki polega na przekształceniufaktów w rzekomespory, których rozwiązanie ma umożliwić, dopiero w przyszłości, oparte na nowych przepisach "orzecznictwo i pierwsze statystyki skazań".
O tym, że "statystyki skazań" nie odzwierciedlają ani rzeczywistego stanu przestępczości, ani wskaźników jej wzrostu, muszą już wiedzieć studenci pierwszych lat studiów prawniczych. A tu jeszcze mamy się opierać tylko na pierwszych z nich.
Ani one, ani orzecznictwo nie dostarczy też danych na temat malejącego poczucia bezpieczeństwa Polaków, już i tak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta