Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uderzmy się we własne piersi

25 maja 1998 | Kraj | EK

Ks. prof. Michał Czajkowski, kierownik Katedry Teologii Ekumenicznej ATK

Uderzmy się we własne piersi

W dialogu chrześcijańsko-żydowskim w Polsce mamy ostatnio impas spowodowany różną wizją dialogu u jego katolickich uczestników. Ksiądz utożsamiany jest z linią określaną jako bardziej miękka, ustępliwa wobec strony żydowskiej.

MICHAŁ CZAJKOWSKI: Trudno mi się zgodzić z takim spojrzeniem na moją osobę i moją działalność, ponieważ nie widzę nigdzie tej miękkości i ustępliwości. Nie głoszę moich prywatnych poglądów, tylko staram się, po pierwsze, trzymać definicji dialogu, a po drugie -- nauczania Kościoła.

Jaka jest jego definicja dialogu?

W dokumencie Stolicy Apostolskiej z roku 1974 "Wskazówki i sugestie w sprawie wprowadzenia w życie deklaracji soborowej <<Nostra aetate>>" zapisano, że warunkiem dialogu jest "szacunek dla drugiego takiego, jakim jest, a szczególnie dla jego wiary i jego religijnych przekonań". Czy to jest więc miękkość, że próbuję zrozumieć drugiego i przyjąć go takim, jakim jest? W tym samym dokumencie czytamy też o konieczności posiadania "otwartego umysłu, nieufności wobec własnych przesądów", o " takcie, by nie urazić, nawet niechcący, swoich rozmówców". Jeżeli to nazywamy miękkością, to jestem miękki. Bo tego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1395

Spis treści
Zamów abonament