Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mozaiki prezbitera Tomasza

25 maja 1998 | Nauka i Technika | KK

ARCHEOLOGIA

Po raz pierwszy polskie wykopaliska w Libanie

Mozaiki prezbitera Tomasza

KRZYSZTOF KOWALSKI

Jeszcze do niedawna Liban kojarzył się z wojną, z popadającym w ruinę Bejrutem, z kilkoma nazwami geograficznymi powtarzającymi się w komunikatach z frontu, na przykład dolina Bekaa, z polskimi żołnierzami stacjonującymi w tym kraju od lat w ramach kontyngentu ONZ. Ale sytuacja Libanu zmienia się korzystnie i szybko, wojna wygasła, napływają kapitały zagraniczne, w zniszczonej stolicy wyburzane są całe kwartały, które stają się wielkimi placami budowy.

Do uspokojonego Libanu powrócili także archeolodzy, wśród nich po raz pierwszy znaleźli się Polacy. 30 km na południe od Bejrutu, w miejscowości Shhim, działa polsko-libańsko-francuska misja archeologiczna.

Dni chwały

Starożytny Liban to kraina mityczna, tam, w górach (najwyższy szczyt Qurnet es-Sauda 3083 m. n. p. m. ) rosły niebotyczne cedry, po które wyprawił się Gilgamesz, bohater eposu, legendarny władca miasta Uruk w Mezopotamii, żyjący 27 stuleci przed Chrystusem. Liban to również kraina biblijna, bowiem tamtejsze cedry wysłał Hiram, król Tyru, królowi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1395

Spis treści
Zamów abonament