Informacje
ROZMOWA
Informacje
Ks. prof. Waldemar Chrostowski, dyrektor Instytutu Dialogu Katolicko--Judaistycznego przy ATK
Dialog nie polega na ustępstwach
Brak zgody wśród katolików co do wizji dialogu chrześcijańsko-żydowskiego w Polsce stał się ostatnio poważnym problemem. Dlatego w tej chwili najbardziej chyba potrzeba, używając księdza sformułowania, wewnątrzkatolickiego dialogu o dialogu. Ksiądz utożsamiany jest z jego twardą linią.
WALDEMAR CHROSTOWSKI: Jestem utożsamiany z twardą linią przez osoby, które pojmują dialog jako negocjacje i ustępstwa. Znacznie więcej ludzi uważa, że przez długi czas mój punkt widzenia i wyjście do Żydów i judaizmu było zdecydowanie zbyt dalekie, a linia za miękka.
Co się więc stało, jakie doświadczenia wpłynęły na zmianę linii?
Nie, linia się nie zmieniła. Pozostaje dokładnie taka sama, lecz wyraźniej i głośniej wyrażam to, o czym mówiłem od lat. Potrzeba wewnątrzkościelnego dialogu odialogu nie zrodziła się wczoraj ani przedwczoraj. Wskazuję na nią od początku lat 90. Początkowo starałem się to robić dyskretnie, w rozmaitych oficjalnych gremiach, podkreślając konieczność uwzględniania różnych punktów widzenia w naszych spotkaniach z Żydami. Problem przybrał na sile po roku 1993, to znaczy po przeniesieniu klasztoru...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta