Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powodziowy węzeł

21 lipca 1998 | Kraj | FG

KONFLIKT

Czy gminy mogą sprzedawać domy wybudowane wramach programu tysiąca mieszkań

Powodziowy węzeł

FILIP GAWRYś

Mieszkańcy kilku zalanych wsi gminy Lubsza w województwie opolskim wprowadzili się do Skarbimierza w listopadzie zeszłego roku. Przez siedem miesięcy nie musieli płacić czynszu. Część z nich chce jednak stąd jak najszybciej odejść. Źle postawione i zbudowane znie wysuszonych materiałów domki zaczynają gnić, aich lokatorów nie stać na płacenie wysokich rachunków za elektryczność. Tymczasem samorząd zaproponował im wykup mieszkań, tłumacząc tę decyzję koniecznością odzyskania zainwestowanych wbudowę pieniędzy. Mieszkańcy czują się oszukani, ponieważ, ich zdaniem, domki miały być darem rządu dla powodzian.

W szystko zaczęło się podczas zeszłorocznej powodzi. Położona w pół drogi między Wrocławiem a Opolem gmina Lubsza została kompletnie zalana. Wwielu miejscach woda przekroczyła poziom półtora metra. W iększość poniemieckich budynków nadaje się dzisiaj jedynie do rozbiórki. Poszczęściło się pobliskiej gminie Brzeg, w której woda nie wyrządziła większych zniszczeń. Gmina Brzeg w porozumieniu zsamorządem z Lubszy podpisała z Urzędem Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast umowę o budowie dwudziestu pięciu domków zrządowej puli "tysiąca dla powodzian". Samorządowcy z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1444

Spis treści
Zamów abonament